ZdeZa

TÝDEN.CZ

20. 6. 2019
Rubrika: Můj názor

Stopař

Autor: Zdeněk Zaoral

11.02.2013 18:34

Dnes jsem se při čekání na autobus rozhodl, že se pokusím "chytit stopa". Při pohledu na jízdí řád jsem měl chvíli dojem, že někdo část jízdího řádu ukradl. Ve skutečnosti jsem jen zíral jak málo dnes jezdí hromadná doprava :-(. No řeknu to asi takhle: "spoléhat se jen na autobus bych skutečně nechtěl". 

Proč jsem nejel svým autem? Protože, jak se občas stává autíčko se po mnoha letech a 300tis. km rozhodlo, že bude stávkovat. Byl jsem u Brna a tak jsem zavolal odtahovku - nejdříve mě šokovala cena za 34km  1.945,-Kč za odtah, ouvej to jsem skutečně nepočítal. Předpokládaná cena opravy 5.000,-Kč a to nikdo ani neotevřel kapotu - jo dnes jsou to borci - jen mrknou na auto z dálky a už ví co s ním. Domů jsem se dostal pozdě v noci a to ještě díky známé, která jela z odpolední. Jinak bych posledních 30km šlapal pěšky.

Dnes byla na cestě vážně zima, nepříjemný mrazivý vítr mi šlehal do tváře a konečky prstů jsem přestával pomalu cítit (zlaté cestování autem). Rozhodl jsem se že onu akademickou půlhodinku, co mám ještě čekat na autobus, zkusím někoho stopnout. Vždyť jsem stopoval pravidelně když jsem byl na vojně a i potom se mi v cestování pomocí stopu docela dařilo. Navíc jsem se seznámil se spoustou zajímavých lidí a dokonce jsem díky stopu získal zajímavou práci.

Přiblížil jsem se tedy ke krajnici silnice a natáhl ruku před první projíždějící auto. No co, první auto jen málokdy zastaví a svět se kvůli tomu nezboří. Řidič se zahleděně tvářil, že urputně sleduje cestu a jistojistě by mně svezl, jen kdyby nebyl tak zaměstnán sledováním vozovky. Vyhlížel jsem druhé auto, které by mohlo být adeptem na moje dřívější přiblížení se k domovu. Najednou nikdo nejel :-) "Tak tohle je naschvál!" říkal jsem si v duchu, ale naštěstí se doprava rozhýbala a já mohl pokoušet osud jestli mi ulehčí čekání v mrazu a zrychlí cestu domů.

Už nevím kolik aut kolem mne projelo, jen si pamatuji, že tak 40% řidičů porušovalo pravidla (ať už telefonovali za volantem, nesvítili, nebo prostě jeli příliš rychle nad povolenou padesátku). Samozřejmě, že mě nikdo nevzal, jen jsem se podivoval nad velkou změnou v chování lidí.

1/4 lidí se naučila ukázat gesto, že zůstávají v místě (ale nechápal jsem kde, když jsem stál na konci obce a za mnou už žádné domy nebyly)

1/4 lidí mě úplně přehlížela jako bych tam ani nestál

1/4 lidí si mě všimla, ale sledovali mne s výrazem „co tady ta socka dělá?“

1/4 lidí si mě sice všimla, ale nedokázali ani kývnout, a jen se po očku podívali jestli bych jim náhodu neublížil, kdyby zastavili.

"Tak to jsme to dopracovali", lidé buď ze strachu, ze sobectví nebo prostě jen tak nezastaví, nepomůžou a to je ona demokratická volba každého z nás. Před rokem 1989 to asi muselo být povinné nebo co ... Nebo je to úkaz demokratického systému, kdy se lidé bojí pomoci a čekají za každý takový čin trest, který jim jako "hlupákům" po právu náleží? Mnohem více jsem teď viděl jak se každý stará pouze o sebe a mnohdy jiným dokonce jejich "neštěstí" přeje. Byl to skutečně otřesný pohled a pocit v jednom okamžiku a říkám si, jestli je tohle přesně ta společnost, kterou si lidé této země vysnili.

Měl bych se nad sebou zamyslet, protože se snažím vzít stopaře, zastavit když jsou jiní v nesnázích a pomoci. I když musím uznat, že jednou se mi to už nevyplatilo a při zastavení mne „opálení muži v kvádrech“ okradli - tehdy jsem měl i trochu strach, ale velkoryse mi nechali auto i život. Přesto dál pomáhám a dál zastavuji. Možná dělám něco špatně :-(

Také se musím přiznat, že jsem poprvé v životě ukázal vztyčený prostředníček a to na spolujezdce v jednom autě, který na mě začal dělat různé grimasy a s výsměchem mi mával jako čtyřleté dítě co prvně vidí výletní parník.

To bylo jen malé zamyšlení nad mým dnešním zážitkem a zkušeností současně a pokud máte zážitek s vlastním stopováním nebo braním stopařů, přidejte jej do komentářů ať můžeme porovnat zkušenosti. :-) Pěkný den a šťastnou cestu.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Zdeněk Zaoral

Jen tak o práci, myšlenkách a o tom co se děje ...
ZZ
Oblíbenost autora: 8.17

O autorovi

působí jako lektor zábavně-preventivních programů pro MŠ a ZŠ po celé ČR

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA
 
 
ODKAZY